THE NATIONAL TELEVISION ACADEMY PRESENTS THE 27th ANNUAL SPORTS EMMY AWARDS; OLYMPIC PRODUCER BUG GREENSPAN TAKES THE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD, AUGUST BUSCH IV AND THE BUSCH FAMILY HONORED FOR CONTRIBUTIONS

0 Flares 0 Flares ×

THE NATIONAL TELEVISION ACADEMY PRESENTS THE
27th ANNUAL SPORTS EMMY AWARDS

Olympic Producer Bud Greenspan takes the Lifetime Achievement Award
August Busch IV and the Busch Family Honored for Contributions

New York, NY – May 1, 2006 – Winners of the 27th Annual Sports Emmy Awards were announced tonight by the National Academy of Television Arts & Sciences at a special ceremony at Frederick P. Rose Hall, Home of Jazz at Lincoln Center in New York City. More than 1,100 leading sports broadcasters, athletes and executives attended the star-studded ceremony.

The awards were presented by a distinguished group of sports figures and television personalities including: veteran sportscaster Bob Costas (HBO’s “CostasNow” and host of NBC Olympics coverage); sports commentator Cris Collinsworth (HBO’s “Inside the NFL”); veteran sports broadcaster and HBO boxing commentator Jim Lampley; sports commentator Mary Carillo (HBO’s “Real Sports with Bryant Gumbel”); sports anchor Stuart Scott (ESPN’s “SportsCenter”); sports anchor Chris Fowler (ESPN’s “College GameDay”); ESPN reporter Jeremy Schaap; sports commentator John Saunders (ABC Sports and ESPN’s “Sports Reporters”); veteran NBA play-callerMike Breen (NBA on ABC and ESPN); sideline reporter Sam Ryan (College Football on ABC Sports); sports announcer Joe Buck (FOX Sports NFL and MLB); FOX Sports NFL analyst Howie Long; FOX Sports analyst and NFL Hall of Famer Troy Aikman; FOX Sports analyst Tim McCarver; sports broadcaster James Brown (“FOX NFL Sunday”); play-by-play announcer Gus Johnson (NCAA and NFL on CBS); CBS sportscaster Armen Keteyian; NBC sportscaster Jimmy Roberts; sideline reporter Craig Sager and TNT’s NBA studio analyst Charles Barkley.

One of the highlights of the evening was the Sports Lifetime Achievement Award, which was presented to Bud Greenspan, recognized as one of the foremost writer/producer/directors of sports films who has impacted decades of Olympic coverage. Greenspan has just completed filming his ninth Official Olympic Film this winter in Torino.  His films have received seven Sports Emmy Awards, and he has been inducted into the U. S. Olympic Hall of Fame. 

August Busch IV, President, Anheuser-Busch, Inc. accepted a Special Commendation for decades of extraordinary contributions to the sports television by the Busch family.  Based in St. Louis, Anheuser-Busch is one of the world’s largest corporate sports sponsors and advertisers.  The company is the official beer sponsor of  Major League Baseball and 26 MLB teams, 28 NFL teams, the National Hockey League, the National Basketball Association, NASCAR, the U.S. Olympic Committee and more than 3,000 annual sporting events ranging from professional to local grassroots programs.  Under Busch IV’s direction, Anheuser-Busch is the exclusive alcohol advertiser on many of the most watched sporting events in the world, including the Super Bowl, the Olympic Games and the FIFA World Cup.

American Airlines and Grass Valley, A Thomson Brand, are official sponsors of the 27h Annual Sports Emmy Awards.  Street & Smith’s Sports Business Journal is the exclusive magazine partner.

The Sports Emmy Award recipients were chosen by a Blue Ribbon Panel of their peers from over 700 entries in 28 categories. The awards recognize outstanding achievement by individuals and programs broadcast throughout the 2005 calendar year. The Sports Emmys are given to sports broadcasters and industry professionals in such categories as: Live Special, Live Series, Studio Show – Weekly, Studio Host, Play-by-Play, Studio Analyst and Event Analyst.  For the first time this year, a Sports Emmy Award will be presented for Outstanding Sports Content on Non-Traditional Delivery Platforms such as the Internet, cell phones, PDAs and other devices.

A breakdown of the Awards by broadcast and cable entities as tabulated by the independent accounting firm of Lutz and Carr, LLP, New York, follows:

HBO
FOX
ESPN
6
5
4
  ESPN2
ABC
TNT
4
3
2
  CBS
ESPN Classic
ESPN.com
1
1
1
  HBO/NBC
USA
1
1

A complete list of nominees, tabulated by Lutz and Carr, LLP, New York is attached. This nominee listing is also available online at www.emmyonline.tv.

The National Television Academy is a professional service organization dedicated to the advancement of the arts and sciences of television and the promotion of creative leadership for artistic, educational and technical achievements within the television industry. It recognizes excellence in television with the coveted Emmy Award for News & Documentary, Sports, Daytime, Creative Arts, Public & Community Service, Technology & Engineering/Advanced Media and Business & Financial Reporting. Excellence in Primetime programming and international programming is recognized by its affiliate, the Academy of Television Arts & Sciences. Regional Emmys are given in 19 regions across the United States. Beyond awards, the National Television Academy has extensive educational programs including National Student Television and its Student Award for Excellence for outstanding journalistic work by high school students, as well as scholarships, publications, and major activities for both industry professionals and the viewing public. For more information, please visit the website at www.emmyonline.tv

 

OUTSTANDING LIVE SPORTS SPECIAL:

THE WINNER IS:
 134th British Open Championship on TNT             TNT

Executive Producer
Jeff Behnke
 
Senior Producer
Chris Carmody
 
Coordinating Director
Lenny Daniels
 
Producers
Mark Loomis, David Winner
 
Directors
Paul Davies, Steve Fiorello, Jim Jennett
 
Segment Producers
Matt Arden, Craig Barry
 
Associate Producers
Tom Heitz, Matt Kane, Rich O’Connor
 
Associate Directors
C.J. Bottitta, Zoe Pike

OUTSTANDING LIVE SPORTS SERIES:

THE WINNER IS: 
* NASCAR on FOX                                                      FOX

Executive Producers
Ed Goren, David Hill
 
Senior Producer
Bill Brown
 
Producers
Neil Goldberg, Richie Zyontz
 
Directors
Artie Kempner, Rich Russo
 
Pit Producers
David Blatt, Pam Miller
 
Operations Producers
Jim Bernard, Jack Simmons, John Ward
 
Feature Producers
Don Bui, Gary Lang, Bill Richards
 
Associate Producers
Kevin Clark, Zac Fields, Judy Hoang, Jacob Jolivette, Kari Kloster, Chris Long, Fran Morison
 
Associate Directors
Janice Casazza, Marcy Kempner, Barry Landis, Derek Manning, Charles McDonald, Greg Scoppettone

OUTSTANDING LIVE EVENT TURNAROUND:

THE WINNER IS: 
* Best of Winter X Games Nine                                  ABC
                                                                                     ESPN Productions

Executive Producers
Jed Drake, Mark Quenzel, Mark Shapiro, Norby Williamson
 
Senior Coordinating Producers
Rich Feinberg, Jamie Reynolds
 
Producers
Tom Archer, Jamie Dean, Phil Dean, Chuck Diehl, Linda Fabian, Neil Goldberg, Josh Hoffman, Rico Labbe, Steve Lawrence, Annette Leisure, Mike Little, Pam Miller, Phil Orlins, Harrington Telford, Esther van Huystee, Jeff Wilkov
 
Directors
Ralph Mole, Jay Mullan, Rick Paiva, Conrad Piccirillo
 
Associate Producers
Steve Ackels, Patricia Anyaso, Ben Cerny, Jerry Daniels, Caroline Davis, Jim Gaiero, Andy Green, Scott Gustafson, Kelly Hambleton, Matt Leach, Heather Lombardo, Joe McCoy, Julie McGlone, Jeff Monty, Steve Reintjes, Jen Vanderbilt
 
Associate Directors
Kathleen Guidone, Derek Mobley, Jenny Nickell, Amy Smolens

 

OUTSTANDING EDITED SPORTS SPECIAL:

THE WINNER IS: 
     *  CostasNOW – David Robinson:  A Man in Full                    HBO 

Executive Producers
Rick Bernstein, Ross Greenburg
 
Coordinating Producer
Nick Dolin

Senior Producer
Bruce Cornblatt
 
Segment Producer
Brian Hyland
 
Associate Producer
William Driscoll

OUTSTANDING SPORTS DOCUMENTARY:

THE WINNER IS:
     *  Rhythm in the Rope                                           ESPN2

Executive Producers
Michael Antinoro, Mark Shapiro
 
Senior Coordinating Producer
Bob Chesterman
 
Senior Producer
Johnson McKelvy
 
Producer
Phil Parrish
 
Director
Samson Chan
 
Associate Producers
Kerri Johnson, Jeff Sarokin
 
Associate Director
John Romeo

OUTSTANDING EDITED SPORTS SERIES / ANTHOLOGY:

THE WINNER IS: 
     *  SportsCentury                                                    ESPN Classic

Executive Producers
John Dahl, Jodi Markley, Judy Plavnick
 
Coordinating Producer
Mary Jo Kinser
 
Producers
Vin Cannamela, Rob Cowen, Tim Cremin, Scott Henry, Michael Husain, Jason Joly, Marc Kinderman, Stu Kirshenbaum, Matt Mays, Kyle Meek, Chip Rives, Frank Saraceno, Larry Schwartz, Scott Siebers, Pat Smith, Steve Weintraub
 
Associate Producers
Temitayo Anjou, Joe Carmody, Tom Costello, Arunima Dhar, Brian Dockter, Sue Friedmann, Tim Harmon, Aaron Johnson, Tom Picard

OUTSTANDING STUDIO SHOW – WEEKLY:

THE WINNER IS:
         Inside the NFL                                                 HBO

Executive Producer
Rick Bernstein
 
Executive Producer – NFL Films
 Steve Sabol

Senior Producer
Brian Hyland
 
Coordinating Producer
David Harmon
 
Coordinating Producer – NFL Films
Ross Ketover

Senior Coordinating Producer – NFL Films
Patrick Kelleher

Co-Producers – NFL Films
Paul Camarata, Bob Ryan
 
Director
Michael Sheehan
 
Operations Producer
Jason Cohen
 
Feature Producers
Lewis Black, Bruce Cornblatt, Lance Crouther, Brian Lockhart, Jeff Monty, Wanda Sykes, Christine Wilt
 
Segment Producer
Thomas Huffine
 
Segment Producers – NFL Films
Dave Douglas, Peter Frank, Adam Ryan, Bob Smith, Jamil Smith, James Weiner

Associate Producers
John Bowman, Ultan Byrne, Lenny Davidowitz, William Driscoll, Elliot Kalb, Peter King

 

OUTSTANDING STUDIO SHOW – DAILY:

THE WINNER IS:
     *  Inside the NBA – Playoffs                                   TNT

Executive Producer
Jeff Behnke
 
Senior Producers
Tim Kiely, Howard Zalkowitz
 
Coordinating Director
Lenny Daniels
 
Producer
Chris Carmody
 
Director
Steve Fiorello
 
Segment Producers
Craig Barry, Drew Watkins
 
Associate Producers
Jim Allen, Lori Brooks, Maceo Grant, Matt Kane, Matt Mosteller, Jeff Neubarth, Michael Pierce, Brian Pinelli, Krista Saponara, Keenan Thomas, Alvin Whitney
 
Associate Directors
Jeremy Levin, Tom Squashic, Kalen Wright

 

OUTSTANDING SPORTS PERSONALITY – STUDIO HOST:

THE WINNER IS: 
     *  Bob Costas                                                              HBO / NBC

OUTSTANDING SPORTS PERSONALITY – PLAY-BY-PLAY:

THE WINNER IS: 
     *  Joe Buck                                                                 FOX

OUTSTANDING SPORTS PERSONALITY – STUDIO ANALYST:

THE WINNER IS: 
     *  Cris Collinsworth                                                   HBO     



OUTSTANDING SPORTS PERSONALITY – SPORTS EVENT ANALYST:

THE WINNER IS: 
     *  John Madden                                                          ABC

 

OUTSTANDING TECHNICAL TEAM REMOTE:

THE WINNER IS: 
     *  NASCAR on FOX:  Daytona 500                            FOX

 

OUTSTANDING TECHNICAL TEAM STUDIO:

THE WINNER IS: 
     *  NBA Draft                                                               ESPN 
                         


OUTSTANDING CAMERA WORK:

THE WINNER IS: 
     *  Cinderella Man:  The James J. Braddock Story    ESPN2 
                                                                                         Red Line Films
Cameraperson
Peter Franchella

 

OUTSTANDING EDITING:

THE WINNER IS: 
     *  PGA Tour Sunday                                               USA 
          Kevin Hall                                                            PGA Tour Productions

Editor
Jeffrey Ross

THE DICK SCHAAP OUTSTANDING WRITING AWARD:

THE WINNER IS: 
     *  SportsCenter                                                     ESPN 
            Finding Bobby Fischer
             Writer 
                  Jeremy Schaap

 

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION / DIRECTION / LYRICS:

THE WINNER IS:
     *  World Figure Skating Championships                ESPN 
Teases, Bumps and Rollout                                            ABC Sports

Composers
Edvin Marton, Deeji Mincey, Boris Zelkin

 

OUTSTANDING LIVE EVENT AUDIO / SOUND:

THE WINNERS ARE: 
     *  HBO World Championship Boxing                       HBO

Sound / Audio
Mark Barbuti, Dan Feliz, Randy Flick, Paul J. Hoggatt, Lloyd Jacobsen, Art Reilly, Joe Thomas

     *  NASCAR on FOX                                                   FOX

Sound / Audio
Fred Aldous, Ben Altopp, Eric Anderson, Robert Charlap, Jeff Cohen, Tim Denmark, Barbara Hanford, Dave M. Hill, Keith C. Hooks, Marvin Kale, Lynn King, Anthony LoMastro, Kevin McCloskey, Paul Niesen, Denis Ryan, Allen Slansky, Jerry Steinberg, Steve Stum, Nils Warren, Mark Williams

 


OUTSTANDING POST PRODUCED AUDIO / SOUND:

THE WINNER IS: 
     *  Indianapolis 500                                                  ABC 
            Speed City Tease
            
             Sound / Audio 
Brice Bowman

OUTSTANDING GRAPHIC DESIGN:

THE WINNER IS: 
     *  NFL on FOX:  Super Bowl XXXIX                         FOX

Graphic Designers
Carlos Aguero, Jeremy Appelbaum, Marco Bacich, Jason Bognacki, Tatjana Bozinovski, John Brake, Erik Bruhwiler, Justin Burnett, Everett Campbell, Michael Caplan, Michael Cashmore, James Coulter, Jason Crosby, Chris Del Conte, Nick Dinapoli, Mitch Gates, Benoit Girard, Matthew Green, Fred Haro, Gary Hartley, Gordon Helmer, Geoff Hull, Taryn P. Kelly, Clay Lipsky, Marc Mata, Justin Mitchell, Jerome Morin, Cathy Perow, Scott Pickens, Clark Pierce, Duane Rhetta, Andrew Roberts, Daniel Rubin, Dan Schmit, Jeff Skrimstad, Brian Smallwood, Ryan Smolarek, Marion Spates, Dan Storm, Tammy Sutton, Dave Thompson, Phi Tran, Leandro Visconti, Travis Wade Ivy, Walter Werzowa, Bernabe Zepeda

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN / ART DIRECTION:

THE WINNER IS: 
     *  Cinderella Man:  The James J. Braddock Story             ESPN2
                                                                                                  Red Line Films

Production Designer
Kindra Predmore-Thompson

 

THE GEORGE WENSEL OUTSTANDING INNOVATIVE TECHNICAL ACHIEVEMENT AWARD:

THE WINNER IS: 
     *  Golf on CBS                                                                     CBS 
            SwingVision

Innovators
Ken Aagaard, Brian Anthony, Larry Barbatsoulis, Lance Barrow, Sean Boring, Pete Carellas, Ralph Ciurleo, Jeff Dubin, Justin Hall, Jesse Hong, Matt Kearney, Peter Kostis, Steve Milton, Rudy Niedermeyer, Gene O’Connell, Tony Petitti, Alex Shopov

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN CONTENT FOR NON-TRADITIONAL DELIVERY PLATFORM:

THE WINNER IS: 
     *  Off Mikes                                                                         ESPN.com 
          Webcast on ESPN.com                                                     Animax Entertainment

Executive Producer
John Papanek
 
Producer
Justin Craig
 
Producer / Director
Nik Kleinberg
 
Lead Animator
Al Rosson
 
Animation Producer
Tim Jones

OUTSTANDING SPORTS JOURNALISM:

THE WINNER IS: 
     *  Real Sports with Bryant Gumbel                                    HBO 
            Soccer Racism

Executive Producers
Ross Greenburg 
Rick  Bernstein 

Senior Producer 
Kirby Bradley 

Producer 
Tim Walker

Co-Producer 

Chapman Downs 

Associate Producer 
Pierre Kahn 

Reporter 
Bryant Gumbel

 

OUTSTANDING SHORT FEATURE:

THE WINNER IS: 
     *  Timeless                                                                          ESPN2 
          Lama Kunga                                                                     Red Line Films

Executive Producers
Michael Antinoro, Mark Shapiro
 
Senior Coordinating Producer
Bob Chesterman
 
Coordinating Producers
Peter Franchella, Al Szymanski
 
Producer
Peter Rogaris
 
Associate Producers
Jim Fabio, John Murnane

OUTSTANDING LONG FEATURE:

THE WINNER IS: 
     *  Real Sports with Bryant Gumbel                                      HBO 
          The Hoyts                                                                                                     

Executive Producers
Rick Bernstein, Ross Greenburg
 
Senior Producer
Kirby Bradley
 
Producer
Joe Perskie
 
Associate Producer
William Driscoll
 
Reporter
Mary Carillo

OUTSTANDING OPEN / TEASE:

THE WINNER IS: 
     *  World Figure Skating Championships                                 ESPN 
          Show 1 Tease                                                                        ABC Sports

Executive Producer
Norby Williamson
 
Senior Coordinating Producer
Jamie Reynolds
 
Coordinating Producer
Patricia Lowry

Senior Producers
Curt Gowdy Jr., Steve Lawrence
 
Producer
Sam Silver
 
Associate Producers
Paul Molin, Jeff Sarokin
 
Editors
Gordon Fenwick, Rob Labay, Erik Paulsen, Glenn Sakatch, Ken Sirulnick