THE NATIONAL ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES ANNOUNCES WINNERS FOR THE 41st ANNUAL DAYTIME EMMY® AWARDS

84 Flares Twitter 1 Facebook 65 Google+ 0 Pin It Share 0 LinkedIn 18 StumbleUpon 0 Email -- 84 Flares ×

VIEW PRESS RELEASE AS
icon_pdf_38x     icon_word_38x

Webcast Live from the Beverly Hilton Hotel Hosted by Kathy Griffin

Los Angeles, CA – June 22, 2014 – The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) tonight announced the winners of the 41st Annual Daytime Emmy® Awards in a sold-out gala for over 1,000 attendees at the Beverly Hilton Hotel in Beverly Hills, California.

“We are very excited to have Kathy leading our ceremony this year,” said Malachy Wienges, Chairman of The National Academy of Television Arts and Sciences.  “She is a beloved figure in the community and with our first “live” telecast seen worldwide, produced by Spike Jones and SJ2 Entertainment, we know that audiences were laughing the night away around the globe as we honored the brightest stars in our industry”

This was the first time in its history that the prestigious organization utilized streaming technology, provided by Livestream LLC, to webcast the awards show engaging a world-wide audience in an event which celebrates programs that are known internationally and boast a global fan base.  Emmy® Awards were handed out in twenty-four categories, including several new ones celebrating Spanish-speaking media.

NATAS also connected with viewers through HERE Media and their social media platforms, enlisting the help of several social media ambassadors to capture special moments on-site and share them via Facebook, Twitter, Instagram, Vine and YouTube.

In addition to Kathy Griffin, some of the evening’s presenters included, Billy Bush, “Access Hollywood”,  Darin Brooks, Scott Clifton, Kim Matula, “The Bold & the Beautiful”, Brooke Burns, “The Beast” “The Chase”, Kate Mansi & Casey Moss, “Days of Our Lives” – Giuliana Rancic, “E!News,  Judge Cristina Perez, “Justice for All with Cristina Perez”  Mario Lopez, “Extra”, Mo Rocca “CBS Sunday Morning” and “My Grandmother’s Ravioli”.

The Daytime Entertainment Emmy® Awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television production and are presented to individuals and programs broadcast from 2:00 a.m.-6:00 p.m. during the 2013 calendar year.

The 41st Annual Daytime Emmy® Awards is a presentation of the National Academy of Television Arts & Sciences in cooperation with the Academy of Television Arts and Sciences (ATAS).

A breakdown of the awards by network, as compiled by the independent accounting firm of Lutz & Carr, LLP, follows.

Off The Wall Gifts is the producer of the official Daytime Emmy® Awards Talent Lounge and Gift Bag. Yangaroo, Inc, is the official online entry and judging portal for The National Academy of Television Arts & Sciences.  FX Group is the publisher of the Emmy® Almanac, the official program of the 41st Annual Daytime® Awards.

A full list of all winners in all categories can be downloaded from our website at www.emmyonline.tv.

 

A breakdown of Daytime Emmy® Award winners by broadcast, cable and other entities follows:

SYNDICATED

9

  PBS

1

CBS

6

  Telemundo

1

NBC

3

  TOLN.com

1

ABC

1

  Univision

1

CNNE

1

  www.venicetheseries.com

1

Food Network

1

   

 

###

 

For More Information:

Paul Pillitteri, Director, Communications
ppillitteri@emmyonline.tv

Outstanding Drama Series

 

 

The Young and the Restless                                                                       CBS
Executive Producer
Jill Farren Phelps
Supervising Producers
John Fisher, Tony Morina
Producer
Mary O’Leary

Outstanding New Approaches – Drama Series

 

Venice The Series                                                                www.venicetheseries.com
Executive Producer
Crystal Chappell
Co-Executive Producer
Christa Morris
Supervising Producer
Hillary B Smith
 

Outstanding Culinary Program 

The Mind of a Chef                                                                                      PBS/
Executive Producers
Anthony Bourdain, Joseph Caterini, Chris Collins, Lydia Tenaglia
Co-Executive Producer
Michael Steed
Producers
Jared Adrukanis, Alexandra Chaden, Jonathan Cianfrani , Nari Kye 


Outstanding Game Show

Jeopardy!                                                                                                       SYNDICATED
Executive Producer
Harry Friedman
Supervising Producers
Lisa Broffman, Rocky Schmidt
Senior Producer
Deb Dittmann
Coordinating Producer
Bob Sofia
Producer
Brett Schneider
Director
Kevin McCarthy
Editorial Supervisors/Writers
Michele Loud, Billy Wisse
Writers
John Duarte, Mark Gaberman, Debbie Griffin, Robert McClenaghan,
Jim Rhine, Steve D. Tamerius

Outstanding Legal/Courtroom Program 

The People’s Court                                                                                      SYNDICATED
Executive Producers
Stu Billett, David Scott
Supervising Producer
Philip Vandervort
Senior Producer
Michele Eppolito
Producers
Liz Marley, Theresa Milana, Kathryn Posch
Host
Judge Marilyn Milian
Co-Hosts
Curt Chaplin, Harvey Levin, J. Douglas McIntosh


Outstanding Morning Program

Good Morning America                                                                               ABC
Anchors
Robin Roberts, George Stephanopoulos, Josh Elliott, Lara Spencer,
Sam Champion, Ginger Zee
Senior Executive Producer
Tom Cibrowski
Executive Broadcast Producer
Chris Vlasto
Executive Editorial Producer
Santina Leuci
Senior Broadcast Producers
Margo Baumgart, John Ferracane, Denise Rehrig
Senior Producers
Sandra Aiken, Tracey Marx Bernstein, Angela Ellis, Seth Fenton, Kenneth Kneeland,
Alberto Orso, Sarah Ruth, Kristin Sebastian, Simone Swink, Maureen White, Morgan Zalkin
Senior Producer, Washington
Sara Just
Senior Editorial Producer
Mark Robertson
Deputy Editorial Producers
Kaitlyn Folmer, Justin Weaver
Coordinating Producers
Cathy Becker, Sam Brooks, Carolyn Durand, Elena Genovese-Picard, Karen Leo,
Yoni Mintz, Patty Neger, Brian O’Keefe, Lourdes Leahy, Ronnie Reiss
Producers
Joanne Amato, Jesus Ayala, Taylor Behrendt, Clark Bentson, Tara Berardi, Kim Berryman,
Brandon Bodow, Carlos Boettcher, Darcy Bonfils, Cameron Brock, Kristopher Campbell, Brandon Chase, Jessica Church, Stephan Cohen, Kirstyn Crawford, Bill Cunningham, Michael Del Moro, Patrick Doherty, Elizabeth Drew, Ross Eichenholz, Monica Escobedo, Caitlin Fallon,
Joanne Fuchs, Mosheh Gains, Cliff Gelb, Matt German, Harvey Goldberg, Lora Grassilli,
Joan Griffin, Rashid Haddou, Kelly Hagan, Jennifer Harrison, Elizabeth Hartfield, Brian Hartman,
Josh Haskell, Angus Hines, Ray Homer, Matt Hosford, Josh Hoyos, KC Ifeanyi, Katie Kastens,
Cole Kazdin, Amanda Keegan, Bryan Keinz, Alison Kenworthy, Erin Keohane, Josh Kleinman, Matt Knox, Ben Krolowitz, Sarah Kunin, Cody LaGrow, Roger Lee, Sandra Lee, Danielle Librizzo, Beth Loyd, Melissa Lustrin, Alex Marino, Marlei Martinez, Peter Martinez Jr., Scott McCartney, Jamie McCarty, Greg McCown, Matthew McGarry, Rich McHugh, Kelly McKelvey, Bonnie McLean, Kevin McMillen, Wendy McNeal, David Meyers, Shardé Miller, Sonny Mullen, Phoebe Natanson, Bruno Nota, Emily O’Donnell, Bethany Owings, Sabrina Parise, Felicia Patinkin, Sabrina Peduto, Jennifer Pereira, Margaret Pergler, Sandy Petryskowski, Mary Pflum, George Pilla, Carole Podell, Jessica Polizzi, Bartley Price, Kim Randolph, David Reisner, Matthew Reynard, Daisha Riley, Bruno Roeber, Robert Rudman, Michael Ryan, James Scholz, Faryn Shiro, Scott Shulman, Natasha Singh, Liz Sintay, Emily Stanitz, David Stephens, Cari Strassberg, Gina Sunseri, Mallory Thompson, Seniboye Tienabeso, Thea Trachtenberg, Doug Vollmayer, James Wang, Vanessa Weber, Robyn Weil, Ariella Weintraub, Anna Wild, Toni Wilson, Samantha Wnek, Gary Wynn, Suzanne Yeo
Producer/Writers
Maryalice Aymong, Dave Bloch, Anna Boyd, Jacqueline Calayag, Ellen Carl, Karen Compton, Alisha Davis, Chris Elam, Mitch Gallob, Raquel Hecker, Debbie Humes, Cherry Key, Edmund Levin, Brett Levy, Teri Mariani, Michael Milhaven, Dennis Murray, Matt Nelko, Noreen O’Donnell, Adriana Pratt, Joseph Reid, Molly Shaker, Jack Sheahan, Joe Tuzzo, Laura Zaccaro
Segment Producers
Jaclyn Aronson, Courtney Condron, Katie Conway, Ali Ehrlich, Will Ganss, Emily Gertler, Sabina Ghebremedhin, Eric Jones, John Kapetaneas, Mi Seon Lee, Jennifer Leong, Shah Rahmanzadeh, John Santucci, Lisa Sivertsen, Jason Stine, Elsie Swank, Jim Vojtch.
Meteorologist Producers
Max Golembo, Melissa Griffin, Gerard McNiff, George Wright
Operations Producers
Julie Amar, Kyle Morris, Jennifer Colantonio, Antoinette Dean, Robert Dominguez, Matt Jakl, Cameron Jones, Cindy Shiftan, Maria Stefanopoulos, Kimberly Titone, Larry Peterson


Outstanding Morning Program in Spanish

Un Nuevo Dia                                                                                                Telemundo
Sr Executive Producer
Maria Lopez-Alvarez
Executive Producer
Maria Garcia-Marquez
Supervisor Line Producer
Aidé Devis
Supervisor Line Producer
Sylmarie Vazquez
Line Producer
Jorge Torres-Sojo
Sr Creative Producer
Magda Rodriguez
Producers
Alexander Aguiar, Carlos Alzate, Alejandro Cacho, Annette Calvo, Christine Castrillon, Maria Cepeda, Paula Echevarria, Johan Gonzalez Francisco Haro, Osvaldo Hernandez, Andrea Jaime, Irisbell Lopez, Miguelangel Lopez, Marcelo Maselli, Angel Román, Noel Ramos, Steven Rodríguez, Manfredo Schmidt, Patricia Sena, Paloma Veloz, Christian Vila
Producer/Writer
Javier Soto-George
Writer
Eugenia Betancur
Director
Jose Corzo
Anchor
Edgardo Del Villar
Hosts
Ana Maria Canseco, Rashel Diaz, Adamari Lopez, Daniel Sarcos, Diego Schoening
Co-Hosts
James Tahhan, Alessandra Villegas
Senior Correspondent
Azucena Cierco
Correspondent
Karina Monroy
Reporters
Veronica Albornoz, Maria del Carmen Gonzalez, Iran Daniel
Weather Reporter
Denise Isaac

Outstanding Talk Show / Informative

Steve Harvey                                                                                                 SYNDICATED
Executive Producers
Steve Harvey, Alex Duda, Rushion McDonald
Co-Executive Producer
Jason Kurtz
Senior Supervising Producer
Kareen Gunning
Supervising Producers
Kevin Boyer, Kevin Burke, Kim Gagne
Senior Producers
Tracey La’Stell Slates, Sushupti Yalamanchili
Producers
Michelle Barnard, Kevin Hurley, Leah Kaplan Kohn, Melinda Leonas, Julie Maddox, Suzie Munson, Brooke Turner, Nancy Vaden
Field Producers
Jock Hedblade, Anneke Mills, Rachel Winn

 

Outstanding Talk Show / Entertainment

The Ellen DeGeneres Show                                                                       SYNDICATED
Executive Producers
Ellen DeGeneres, Mary Connelly, Ed Glavin, Andy Lassner
Co-Executive Producers
Melissa Geiger Schrift, Kevin A. Leman II, Jonathan Norman, Derek Westervelt
Coordinating Producer
Ross Williams
Senior Producers
Kara Hogan Leonardo, Corey Palent, Matthew Wright, Andy Zenor
Producers
Lori Blackman, Claudia Gharibian, Alissa Cote, Chris Cucci, Jason Gelles, Travis Helwig, Paul Horne, Suzanne Luna, Liz Patrick, Aaron Pinkston, Lauren Pomerantz, Amy Rhodes, Gil Rief, Hilary Robe, Ellen Rocamora, Adam Yenser
Line Producer
Nicole Collins

 

Outstanding Entertainment Program in Spanish

Clix                                                                                                                CNNE
Executive Producer
David Gamez
Senior Producers
Marcela Andrade, Magdalena Cabral
Director
Victoria Schlissel
Host/Writer
Guillermo Arduino

Outstanding Entertainment News Program

Entertainment Tonight                                                                               SYNDICATED
Executive Producers
Linda Bell Blue, DJ Petroro
Co-Executive Producer
Linda Fuller
Senior Producers
Sharlette Hambrick, Ray Slaboda, Bonnie Tiegel
Senior Broadcast Producer
Eliza Cost
Senior Supervising Producers
Chris Clark, Bridgette Jones, Clay Smith, Mylin Watkins
Supervising Producers
Steven Baker, Carolyn Greenspan-Rosen, Amy Purnell, Dan Schanks, Jama Suchomel
Coordinating Producers
Jen Antonelli, Michael De Lazzer, Ben Wallace
Hosts
Nancy O’Dell, Rob Marciano
Correspondents
Brooke Anderson, Rocsi Diaz

AND

Extra                                                                                                               SYNDICATED
Senior Executive Producer
Lisa Gregorisch-Dempsey
Executive Producers
Theresa Coffino, Jeremy Spiegel
New York Bureau Chief
Marie Hickey
Senior Broadcasting Producer
Seth Katz
Senior Supervising Producers
Matt Ferrell, Mike Miller
Supervising Producers
Scott Eldridge, Steve Weiser
Managing editor
Fatana Nawabi
Senior Assignment Editor
Chris Liss
Senior Coordinating Producer
Scott Jones
Senior Producers
Jen Aguillon, Yvette Corporon, David Geha, Reed Grinsell, Lynne Lester, Omar Lugones, Terry Murphy, Larry Stern, Steve Sunshine, Adam Weissler
Segment Producers
Kelly Ankwicz, Carlo DeSantis, Kevin Keefer, Sharon Levin-Grabow, Mark Mottern, Stefan Richardson, Sarah Rickert, Christina Torres, Jody Weintraub
Hosts
Mario Lopez, Maria Menounos
Correspondents
Hilaria Baldwin, AJ Calloway, Michael Corbett, Jerry Penacoli, Terri Seymour
Weekend Co-Host/Correspondent
Renee Bargh


Outstanding Special Class Special 

The Young and the Restless: Jeanne Cooper Tribute                            CBS
Executive Producer
Jill Farren Phelps
Supervising Producers
John Fisher, Tony Morina
Producer
Mary O’Leary

Outstanding Lead Actress in a Drama Series 

EILEEN DAVIDSON, as Kristen DiMera
Days of Our Lives                                                                                         NBC

 

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

BILLY MILLER, as Billy Abbott
The Young and the Restless                                                                       CBS 

 

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

AMELIA HEINLE, as Victoria Newman
The Young and the Restless                                                                       CBS

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

ERIC MARTSOLF, as Brady Black
Days of Our Lives                                                                                         NBC

 

Outstanding Younger Actress in a Drama Series

HUNTER KING, as Summer Newman
The Young and the Restless                                                                       CBS

 

Outstanding Younger Actor in a Drama Series

CHANDLER MASSEY, as Will Horton
Days of Our Lives                                                                                         NBC

Outstanding Culinary Host

Bobby Flay’s Barbecue Addiction                                                               Food Network
BOBBY FLAY, Host

 

Outstanding Daytime Talent in Spanish

El Gordo y la Flaca                                                                                        Univision
RODNER FIGUEROA, Correspondent

 

Outstanding Game Show Host

Family Feud                                                                                                  SYNDICATED
STEVE HARVEY, Host

 

Outstanding Talk Show Host

The Dr. Oz Show                                                                                         SYNDICATED
DR. MEHMET OZ. Host

AND

Katie                                                                                                              SYNDICATED
KATIE COURIC, Host

 

Outstanding Drama Series Writing Team

The Young and the Restless                                                                       CBS
Head Writers
Shelly Altman, Josh Griffith
Co-Head Writer
Tracey Thomson
Associate Writers
Amanda Beall, Jeff Beldner, Brent Boyd, Susan Dansby, Janice Ferri Esser, Beth Milstein, Natalie Minardi Slater, Anne Schoettle, Lisa Seidman

 

Outstanding Drama Series Directing Team

One Life To Live                                                                                          TOLN.com
Directors
Habib Azar, Gary Donatelli, Christopher Goutman, Jill Mitwell
Associate Directors
Tracey Casper Lang, Mary Ryan, Shirley Simmons
Stage Managers
Fritz Brekeller, Keith Greer, Brendan M. Higgins
Production Associates
Ilene Frankel, Dana Randles