HE NATIONAL ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES ANNOUNCES WINNERS FOR THE 38TH ANNUAL DAYTIME ENTERTAINMENT CREATIVE ARTS EMMY® AWARD NOMINATIONS STEVE WILKOS HOST THE EMMY AWARDS GALA

0 Flares 0 Flares ×

THE NATIONAL ACADEMY
OF TELEVISION ARTS & SCIENCES
 ANNOUNCES WINNERS FOR
THE 38TH ANNUAL DAYTIME ENTERTAINMENT  
CREATIVE ARTS EMMY® AWARD NOMINATIONS

Steve Wilkos Hosts the Emmy® Awards Gala
at the Westin Bonaventure in LA on Friday, June 17, 2011

Los Angeles, CA – June 17, 2011 – The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) tonight announced the winners of the 38th Annual Daytime Entertainment Creative Arts Emmy® Awards in a grand gala for over 1,000 attendees at the Westin Bonaventure, in downtown Los Angeles.

“The Daytime Entertainment Creative Arts Emmy Awards is one of the cornerstones of our business,” said Brent Stanton, Executive Director, Daytime Emmy® Awards, NATAS.   “The Daytime community is well and prospering as witnessed by this overwhelming turnout honoring the best in Daytime television in more than fifty categories.  I continue to be inspired by the quality of work these individuals and organizations provide the Daytime viewer each and every day.”

Tonight’s show was hosted by Steve Wilkos, of “The Steve Wilkos Show,” and joined by an illustrious group of presenters such as Natalie Morales, from the “Today Show,” Jack Hanna, from “Jack Hanna’s Into the Wild,” Lidia Bastianich of “Lidia’s Italy,” Sandra Lee of “Semi-Homemade with Sandra Lee,” Judge Lynn Toler of “Divorce Court,” Jeannie Mai from “How Do I Look,” Martha Byrne from “Gotham,” Crystal Chappell from “Venice,” Bill Farmer and Tony Anselmo, the voices of “Goofy,” and “Donald Duck,” “Sesame Street” favorites, Elmo, Oscar and Grover and many of the well-know talent from the prestigious Daytime Dramas.

The Daytime Entertainment Creative Arts Emmy® Awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television production and are presented to individuals and programs broadcast from 2:00 a.m.-6:00 p.m. during the 2010 calendar year.

The 38th Annual Daytime Entertainment Creative Arts Emmy® Awards is a presentation of the National Academy of Television Arts & Sciences in cooperation with the Academy of Television Arts and Sciences.  A breakdown of the awards by network, as compiled by the independent accounting firm of Lutz & Carr, LLP, follows.

The Westin Bonaventure is the official hotel of the Daytime Entertainment Creative Arts Emmy® Awards.  Spot Shot Instant Carpet Stain Remover is one of the official sponsors of the Red Carpet of the Daytime Entertainment Emmy® Awards.  Hydroxatone is one of the sponsors of the Daytime Emmy® Awards and Off The Wall Gifts is the producer of the official Daytime Entertainment Creative Arts Emmy® Awards Gift Bag.

A full list of all nominees in all categories can be downloaded from our website at www.emmyonline.tv.

The official Daytime Entertainment Creative Arts Emmy® Awards Program with stories about both Lifetime Achievement Winners plus all nominees in all categories can be downloaded from our website:www.emmyonline.tv

A breakdown of the Creative Arts & Entertainment Emmy® Awards by broadcast, cable and other entities follows:

PBS

14

  THE HUB

2

NICKELODEON

11

  A&E

1

ABC

10

  AMERICAN PUBLIC TELEVISION

1

CBS

5

  FOOD NETWORK

1

SYNDICATED

5

  MTV

1

NBC

4

  NICK JR.

1

HALLMARK

2

  VENICETHESERIES.COM

1

 

 

           

About The National Academy of Television Arts & Sciences
The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) is a professional service organization dedicated to the advancement of the arts and sciences of television and the promotion of creative leadership for artistic, educational and technical achievements within the television industry. It recognizes excellence in television with the coveted Emmy® Award for News & Documentary, Sports, Daytime Entertainment, Daytime Creative Arts & Entertainment, Public & Community Service, Technology & Engineering, and Business & Financial Reporting.  Regional Emmy® Awards are given in 19 regions across the United States. NATAS also presents the National Academy of Television Arts and Sciences Global Media Awards™ which recognizes excellence in the world-wide intersection of digital entertainment and technology. Emmy® Awards given out for primetime programming are presented by our sister organization, the Academy of Television Arts & Sciences (ATAS).Beyond awards, NATAS has extensive educational programs including National Student Television and its Student Award for Excellence for outstanding journalistic work by high school students, as well as scholarships, publications, and major activities for both industry professionals and the viewing public.  For more information, please visit the website at www.emmyonline.tv

###

For More Information:

Paul Pillitteri, Director Communications, NATAS
212-586-8424
ppillitteri@emmyonline.tv

 

Outstanding Children’s Animated Program

Penguins of Madagascar                                                                    Nickelodeon 
Executive Producers 
Robert Schooley
Mark McCorkle
Co-Executive Producer, Producer 
Bret Haaland
Supervising Producer 
Chris Neuhahn
Producers 
Dean Hoff
Dina Buteyn

Outstanding Children’s Series

The Electric Company                                                                          PBS
Executive Producer 
Karen Fowler
Co-Executive Producer 
Willie Reale
Coordinating Producer 
Carol Klein
Producers 
Scott Cameron
Dionne Nosek
Line Producer 
Mark Santora

Outstanding Culinary Program

Avec Eric                                                                                                     PBS
Executive Producers 
Justin Barocas
Geoffrey Drummond
Eric Ripert
Fred Siegel
Karen Giberson
Producers 
Andrew Loevenguth
Soa Davies
Heather Brown

 

 Outstanding Legal/Courtroom Program

Judge Pirro                                                                                               SYNDICATED
Executive Producer 
Bo Banks
Co-Executive Producer 
Patricia Ciano
Executive Consultant 
Greg Mathis
Supervising Producer 
Melissa Porter
Coordinating Producer 
Tyden Peterson
Producers 
Daniel Barbossa
Suzie Munson
Kristine Lee
Leah Kaplan
Carly Davis
Dena L. Craig
Jacqueline Bender
Will Richards
Christina Carbonara
Christal Ransom
Danielle Pisano
Diana Rivera
Jonathan Sebastien
Coabi Shapiro
Jana Spoleti
Mike Leonardo
Host 
Judge Jeanine Pirro

 

Outstanding Lifestyle Program

         The Martha Stewart Show                                                                  Hallmark

                 Executive Producers
Martha Stewart
Mark Burnett
Co-Executive Producers 
Conrad Riggs
Bernie Young
Senior Supervising Producers 
Lisa Wagner
Christina Deyo
Deb Savo
Supervising Producers 
Kimberly Miller-Olko
Peter Killeen
Coordinating Producer 
Carolyn Purcell

                 Producers 

Sara Murphy
Stephanie Fitzhugh
Mary Forrest
Greta Anthony
Barbara Fight
Roger Maroni
Fran Brescia-Coniglio
Judy Morris
Haleigh Raff
Laurie Hepburn
Lenore Welby
Nikki Elkins
Mary Elizabeth Lawrence
Becky Horvath
Line Producer 
Shara Kabakow

Outstanding Morning Program

Today Show                                                                       NBC

                 Executive Producer 
Jim Bell
Senior Broadcast Producer 
Don Nash
Senior Producers 
Steve Thode
Audrey Kolina
Jennifer Hilton
Meaghan Rady
Dionne Thomas
Tammy Filler
Noah Kotch
Marc Victor
Matt Carluccio
Melissa Lonner
Supervising Producers 
Krista Brunson
Christine Cataldi
Jamie Zozzaro
Debbie Kosofsky
Senior Publishing Producer 
Jaclyn Levin
Special Events Producer 
Mary Alice O’Rourke
Producers 
Sarah Clagett
Chapman Bell
Victoria Duncan
Allison Berger
Sarah Heidarpour
Rich Bonnabeau
Katharine Buckley
Jared Carullo
Stephanie Becker
Sabrina Clay
Rachel DeLima
Colleen Dudgeon
Kerry Byrnes
Jayme Baron
Roberto Bailey
Amanda Avery
Steve Ascher
Ernie Angstadt
Richard Adams
Jennie Thompson
Amy Stetson
Katie Booker
James Thompson
Melissa Dunlop
Molly Palmer
Jen Gotti
Hillary Guy
Alexis Rudolph
Matthew Greenfield
Sigi Devos
Katie Distler

                        Rory Weisbord
Jim Wilson
Federico Quadrani
Ryan Osborn
John O’Rourke
Sean Reis
Matthew Glick
Joey Cole
Karen Trosset
Lea Whitener
Emily Goldberg
Adam Miller
Tracy Elrod
Doug Gould
Andrew Goldstein
David Gelles
Feliciano Garcia
Liz Fulton
Vivian Fel
Yael Federbush
Rainy Farrell
Rana Farhat
Michelle Fanucci
Cecelia Fang
Ada Famulari
Lee Miller
Robin Sherman
Minah Kathuria
Melanie Jackson
Eric Jackson
Jane Marie Hitch
Rebecca Halperin
Julie Gurovitsch
Lindsay Grubb
Erica Grody Levens
Chemene Pelzer
Sara Pines
Robert Powell
Gil Reisfield
Evan Klupt
Dave Scheier
Meredith Reis
Rekha Shetty
Stephanie Siegel
Robin Sindler
Lindsay Sobel
Curtis Vogel
Josh Weiner
Ian Wenger
Grace Yavana
Alicia Ybarbo
Kerri Zimmer
Matt Zimmerman
Durrell Dawson
Vanessa Rowson
Max Paul
Richard Minner
David Naggiar
Elizabeth Neumann
Donna Nicholls
Bridget Nurre
Amanda Marshall
Nicolina O’Rorke
Marc Koslow
Brittany Haviland
Ric Romo
Megan Kopf
Lauren Sugrue
Erin Reynolds
Brian Cohen
Jackie Olensky
Jennifer Long
Susan Bowser
Candace Kuo
Mary Ann Zoellner
Elizaveta Kvint
Angela LaGreca
Michele Leone
Patricia Luchsinger
Guy Ludwig
Antoinette Machiaverna
Paul Manson
Mary Ellen Duffy
Zoe Marcus
Joanne LaMarca
Anchors 
Natalie Morales
Matt Lauer
Ann Curry
Kathie Lee Gifford
Hoda Kotb
Al Roker
Meredith Vieira
Correspondents 
Jenna Wolfe
Jenna Bush Hager
Jamie Gangel
Lester Holt
Sara Haines
Amy Robach
Nancy Snyderman

 

New Approaches – Daytime Entertainment

“What If…” An All My Children, One Life to Live and          ABC
General Hospital web series 
Executive Producers 
Brian Briskman
Sue Johnson
Adam Rockmore
Producers 
Leeanne Irvin
John Corser
Director 
Frank Valentini
Writer 
Sara Saedi
Associate Producer 
Delara Adams-Warom

New Approaches – Daytime Children’s

SciGirls                                                                                                         PBS
                 Vice President, National Productions 
Gerald Richman
Executive Producer 
Richard C. Hudson
Series Producer 
Kathleen Shugrue
Producers 
Angela Ewald
Dana Mannion
Angie Prindle
Ashleigh V. Rowe
Lisa Regalla
Web Producers 
Joan Freese
Dana Mannion
Creative Director 
Michael Bruza
Art Director 
YJ Kim
Line Producer 
Joan O’Brien
Managing Producer 
Emily Stevens
Tech Lead 
Niilo Tippler
Technical Director 
Ryan Ring

Outstanding Pre-School Children’s Series

Sesame Street                                                                                         PBS
Executive Producer 
Carol-Lynn Parente
Senior Producer 
Tim Carter
Coordinating Producer 
April Chadderdon
Producers 
Benjamin Lehmann
Melissa Dino
Line Producer 
Stephanie Longardo


Outstanding Promotional Announcement – Episodic

Bubble Guppies Launch Trailer                                                       Nickelodeon

                 Producer/Writer 
Elana Baumgarten
Editor 
Rick Deutsch
Art Directors 
Jennifer Cast
Noel Claro
Director of Animation 
Chris Papa
Sound Designer/Mixer 
Brian Rund
Director of On Air Production 
Farrel Allen
Production Manager 
Charles Parker
Senior Editorial Director 
Liza Steinberg
Senior Project Manager 
Annette Ferrara
VP of Design 
Matthew Duntemann
VP of Production 
Jeffrey Blackman

Outstanding Promotional Announcement – Institutional

The Ellen DeGeneres Show                                                               SYNDICATED
Executive Producer/Creative Director 
Blake Bryant
                 Executive Producer
Cindy Becker
Producers 
Rick Rosemeyer
Gary Lister
Associate Producer/Creative Director 
Steve Roberts
Director
Marcos Siega
Writers 
Ellen DeGeneres
Lauren Pomerantz
Kevin Leman
Jason Gelles
Editors 
Mike Ziemkowski
Brad Oberholtzer

Outstanding Special Class Animated Program

Fanboy and Chum Chum                                                                     Nickelodeon 
Executive Producers 
Eric Robles
Steve Tompkins
Fred Seibert
Supervising Producers 
Shaun Cashman
Jason Meier
Producers 
Therese Trujillo
Dean Hoff
Line Producer 
MacGregor Middleton

Outstanding Special Class Series

Made                                                                                                              MTV

Executive Producers 
Tony DiBari
Francis Lyons
Bob Kusbit
Dave Sirulnick
Co-Executive Producers 
Donna Edge-Rachell
Zach Behr
Randi Gewirtz

Supervising Producers 
Kate Bernstein
Reese Patterson
David Grant
VP of Production 
Matthew Parillo
Line Producer 
Robert Yacyshyn

Outstanding Special Class Special

New Orleans: Getting Back to Normal                                       American Public 
Television
Executive Producer 
David Vos
Supervising Producers 
Allegra Anderson
Heath Racela
Michael Svirsky
Producer 
Glenn Hunsberger

Outstanding Lifestyle/Culinary Host

Martha Stewart, as Host
The Martha Stewart Show                                                               Hallmark

Outstanding Performer In A Children’s Series

Kevin Clash, as Elmo
Sesame Street                                                                                      PBS

 

Outstanding Performer In An Animated Program

Danny Jacobs, as King Julien
Penguins of Madagascar                                                                 Nickelodeon


Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design For A Drama Series

         General Hospital                                                                                     ABC
Production Designer 
Chip Dox
Art Director 
Daniel Proett
Set Decorators 
Jennifer Elliott
Andrew Evashchen

Outstanding Achievement for a Casting Director For A Drama Series

General Hospital                                                                                     ABC
Casting Director 
Mark Teschner



Outstanding Achievement in Costume Design For A Drama Series

The Young and the Restless                                                             CBS
Costume Designer 
Jennifer Johns

Outstanding Achievement in Hairstyling For A Drama Series

All My Children                                                                                         ABC
Hairstylists 
Valerie D. Jackson
Joe Edward Matke III
Terrence Michael Renk

Outstanding Achievement in Lighting Direction For A Drama Series

General Hospital                                                                                     ABC
Lighting Directors 
Vincent Steib
Tom Markle

 

Outstanding Achievement in Live & Direct To Tape Sound Mixing For A Drama Series

         The Young and the Restless                                                             CBS
Production Mixer 
Tommy Persson
Pre-Production Mixer 
Mikael Persson
Post-Production Mixer 
Dino Johnson
Re-Recording Mixer 
Manny Moreno
Boom Operators 
Mark Beckley
Denise Palm Stones
Luis Godinez Sr.
Mark Mooney

 

Outstanding Achievement in Makeup For A Drama Series

The Bold and the Beautiful                                                                CBS
Key Makeup Artist 
Christine Lai-Johnson
Makeup Artists 
Melissa Sandora
Allyson Carey
Jackie Brubaker

Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing For A Drama Series

The Young and the Restless                                                             CBS
Editors 
Steve Pierron
Ralph Gertel
Marc Beruti

Outstanding Achievement in Music Direction And Composition For A Drama Series

The Bold and the Beautiful                                                                CBS
Composers 
David Kurtz
Jack Allocco
Bradley P. Bell
Music Coordinator 
Lothar Struff

 

Outstanding Original Song for a Drama Series

General Hospital                                                                                     ABC

Bad For You”
Composer & Lyricist 
Rick Krizman

 

Outstanding Achievement inTechnical Direction/Electronic Camera/Video Control For A Drama Series

General Hospital                                                                                     ABC
Technical Directors 
Averill Perry
Jim Ralston
Camera Operators 
DJ Diomedes
Dale Carlson
Craig Camou
Dean Cosenella
Video Control 
Charles Barrett

Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design

Sesame Street                                                                                         PBS
Production Designer 
Bob Phillips
Art Directors 
Rickey Boyd
Pete Ortiz
                 Prop Coordinator 
Keith Olsen

 

Outstanding Achievement in Costume Design/Styling

Sesame Street                                                                                         PBS
Costume Designers/Live Actors 
Jared Leese
Brian Hemesath
Costume Designers/Muppets 
Polly Smith
Collette Nickola
Loryn Brantz
Molly Light
Chelsea Carter
Rollie Krewson
Lara MacLean
Michelle Hickey
Jason Weber
Marc Borders

Outstanding Directing In An Animated Program

Fanboy and Chum Chum                                                                     Nickelodeon 
Directors 
Brian Sheesley
Jim Schumann
Russell Calabrese
Voice Director 
Ginny McSwain

 

Outstanding Directing In A Children’s Series 
Sesame Street                                                                                         PBS
Directors 
Matt Vogel
Kevin Clash
Nadine Zylstra
Scott Preston
Ken Diego
Joey Mazzarino
Lisa Simon

Outstanding Directing in a Lifestyle/Culinary Program

         Giada At Home                                                                                         Food Network
Director 
Anne Fox

Outstanding Directing In A Talk Show/Morning

Today Show                                                                                               NBC
Director 
Joe Michaels

Outstanding Achievement in Hairstyling

The Wendy Williams Show                                                                 SYNDICATED
Head Hairstylists 
Antwon Jackson
Hadiiya Barbel
Hairstylist 
D’angelo Thompson

Outstanding Individual Achievement in Animation – WINNERS

“Diamond” Dave Merritt, Background Design
Toot & Puddle                                          Nick Jr.

Vincent Toyama, Background Design
Transformers Prime                                 The Hub

Christophe Vacher, Color Design
Transformers Prime                                 The Hub

Kaz Aizawa, Background Painter
T.U.F.F. Puppy                               NICKELODEON

 

Outstanding Achievement in Lighting Direction

The View                                                                                                      ABC
Lighting Designer 
Candice Dunn

Outstanding Achievement in Live & Direct To Tape Sound Mixing

Today Show                                                                                               NBC
Production Mixers 
David Levens
Matt Rifino

Outstanding Achievement in Makeup

The Ellen DeGeneres Show                                                               SYNDICATED
Guest Makeup Artist 
Jeanette Ostergard
Host Make-up Artist 
Heather Currie

 

Outstanding Achievement in Main Title and Graphic Design

Dora the Explorer                                                                                  Nickelodeon 
Animators/Artists 
Gary Garza
Osamu Shishime
Jill Dadducci
John Roumieh
Designer 
Edwin Baker
Producer 
Dan Smith
Stop Motion Director 
Nathan Boey
Creative Director 
Garson Yu

 

Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing

         Sesame Street                                                                                         PBS

                 Supervising Editors 
Todd James
Tim Carter
Editors 
Rafael Parra
Jesse Averna
John Tierney

Outstanding Achievement in Music Direction And Composition

Penguins of Madagascar                                                                    Nickelodeon 
Composer 
Adam Berry

Outstanding Original Song – Children’s and Animation

Sesame Street                                                                                         PBS
          What I Am”
Composer 
Bill Sherman
Lyricist 
Chris Jackson

Outstanding Original Song

84th Annual Macy’s Thanksgiving Day Parade                      NBC
Yes, Virginia (There’s a Santa Claus) 
Composer 
Wesley Whatley
Lyricist 
William Schermerhorn

Outstanding Achievement in Single Camera Editing

The Electric Company                                                                          PBS
Editors 
Andrew Mendelson
Paul Viskup
Nick Mougis

Outstanding Achievement in Single Camera Photography (Film or Electronic)

Travelscope                                                                                              PBS
Photographer 
Zebediah Smith

Outstanding Achievement in Sound Editing - Live Action and Animation
Penguins of Madagascar                                                                    Nickelodeon 
Supervising Sound Editors 
James Lifton
Paulette Lifton
Music Editor 
Dominick Certo
Dialogue Editors 
Michael Petak
DJ Lynch
Sound Effects Editors 
Ian Nyeste
Matt Hall
Lawrence Reyes
Aran Tanchum

Outstanding Achievement in Sound Mixing – Live Action and Animation

Private Sessions                                                                                     A&E
Production Mixers 
Blake Norton
Carlos Hernandez
Donal Hodgson

Outstanding Special Class Directing

Disney Parks Christmas Day Parade                                           ABC
Director 
Ryan Polito

Outstanding Special Class Writing

The Ellen DeGeneres Show                                                               SYNDICATED
Head Writer 
Kevin A. Leman II
Writers 
Ellen DeGeneres
Jason Gelles
Daniel Leary
Steven Mazan
Lauren Pomerantz
Brad Pope
Amy Rhodes
Gil Rief
Beth Sherman

Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control

Sesame Street                                                                                          PBS
Technical Director 
Tom Guadarrama
Senior Video 
James Meek
Camera Operators 
Aaron Medick
Shaun Harkins
Jerrry Cancel
Frank Biondo

 

Outstanding Writing In Animation

Penguins of Madagascar                                                                    Nickelodeon 
Writers 
Brandon Sawyer
Bill Motz
Bob Roth

 

Outstanding Writing In A Children’s Series

The Electric Company                                                                          PBS
Head Writer 
Willie Reale
Writers 
Adam Peltzman
Deirdre O’Connor

Outstanding Stunt Coordination

General Hospital                                                                                     ABC
Stunt Coordinator 
Tim Davison

 

Outstanding Casting for an Animated Series or Special

Penguins of Madagascar                                                                    Nickelodeon 
Casting Director 
Meredith Layne

Outstanding Special Class Short Format Daytime

Venice                                                                                       venicetheseries.com
Executive Producers 
Kim Turrisi
Crystal Chappell
Supervising Producer 
Maria Macina