THE NATIONAL TELEVISION ACADEMY PRESENTS THE 33rd ANNUAL CREATIVE CRAFT DAYTIME EMMY AWARDS; MEREDITH VIEIRA IN NEW YORK AND JOHN HENSON IN HOLLYWOOD HOST SIMULTANEOUS EMMY AWARD CEREMONIES

0 Flares 0 Flares ×

THE NATIONAL TELEVISION ACADEMY PRESENTS
THE 33rd ANNUAL CREATIVE CRAFT DAYTIME EMMY AWARDS

Meredith Vieira in New York and John Henson in Hollywood
Host Simultaneous Emmy Awards Ceremonies

New York, NY – April 22, 2006 – The National Academy of Television Arts & Sciences presented the 33rd Annual Creative Craft Daytime Emmy® Awards on Saturday, April 22, during simultaneous ceremonies held at the Marriott Marquis Hotel in New York City and the Grand Ballroom at Hollywood and Highland in Los Angeles.

    Meredith Vieira hosted the New York ceremony, joined by an all-star lineup of daytime celebrities including Martha Stewart (Martha), Bob McGrath (Sesame StreetKevin O’Connor(This Old House) and Suzanne Walker Fanning (“Fiskars TV Crafting Show”) plus stars from the Emmy-nominated daytime dramas. In Hollywood, a star-studded ensemble presenting the awards included daytime drama stars as well as Alex Trebek (“Jeopardy!”), Tony Okungbowa (DJ from the Emmy-nominated “The Ellen DeGeneres Show”), best-selling author Greg Behrendt (He’s Just Not That Into You) who will be launching a new daytime talk show this fall, and Kristan Cunningham (“Design on a Dime”). The Hollywood event was hosted by actor/writer/ comedianJohn Henson (“Watch This”).

    At the ceremonies, Daytime Emmy Awards were presented in such categories as: Directing in a Talk Show; Casting Director for a Drama Series; Art Direction/Set Decoration/Scenic Design; Writing in a Children’s Series; Costume Design/Styling; Multiple Camera Editing; Music Direction and Composition; Directing in a Children’s Series; Outstanding Children’s Series, Outstanding Game Show/Audience Participation and Outstanding Service Show. And for the first time, an Emmy Award will be presented for Outstanding Content delivered via the Internet, cellphones, PDAs and other small screen devices.

    In addition, Caroll Spinney, the puppeteer who plays the roles of Big Bird and Oscar the Grouch on Sesame Street, was honored with this year’s Lifetime Achievement Award. Spinney was chosen for his work entertaining and educating children for nearly four decades, since the series debut in 1969. His characters have been seen on more than 4,000 episodes, as well as Sesame Streettelevision specials that have taken Spinney to China, Japan, Australia, France, Germany, Canada, and the United Kingdom. Spinney starred in the feature film Follow That Bird and has performed on a number of other shows, including The West Wing and Hollywood Squares.
    Daytime Emmy Awards in additional categories, primarily for performances and programs, will be awarded at the 33rd Annual Daytime Emmy Awards, telecast live on ABC from the Kodak Theatre in Hollywood on Friday, April 28 (8:00-11:00 PM,ET/PT). This will mark the first time the Daytime Emmy Awards will be broadcast from Hollywood in the 33-year history of the Awards ceremonies.

    Daytime Emmy Award recipients are chosen by a panel of their peers in 57 categories. Emmy Awards are presented to daytime television programs that are broadcast nationally between the hours of 2 a.m. and 6 p.m. The eligibility period for this year’s Daytime Emmy Awards was January 1, 2005 – December 31, 2005.

    Official Partners for the 33rd Annual Daytime Emmy Awards include American Airlines, Dr. Scholl’s FOR HER, Fiskars, glacéau smartwater®, and Star magazine. Charles Fazzino is the Official Artist of the 33rd Annual Daytime Emmy Awards, and created the commemorative poster and program cover.

    The 33rd Annual Daytime Emmy Awards is a presentation of the National Television Academy in cooperation with the Academy of Television Arts & Sciences.

    The awards were tabulated by the independent certified public accounting firm of Deloitte & Touche LLP. A breakdown of the Awards by broadcast and cable entities as tabulated by Deloitte & Touche LLP is as follows:

PBS
SYNDICATED
CBS
ABC
Food Network
12
10
9
4
2
KIDS WB
NBC
AOL
Discovery Health
SHOWTIME
2
2
1
1
1

The National Television Academy is a professional service organization dedicated to the advancement of the arts and sciences of television and the promotion of creative leadership for artistic, educational and technical achievements within the television industry. It recognizes excellence in television with the coveted Emmy Award for News & Documentary, Sports, Daytime, Creative Arts, Public & Community Service, Technology & Engineering/Advanced Media and Business & Financial Reporting. Excellence in Primetime programming and international programming is recognized by its affiliate, the Academy of Television Arts & Sciences. Regional Emmys are given in 19 regions across the United States. Beyond awards, the National Television Academy has extensive educational programs including National Student Television and its Student Award for Excellence for outstanding journalistic work by high school students, as well as scholarships, publications, and major activities for both industry professionals and the viewing public. For more information, please visit the website at www.emmyonline.tv

Outstanding Children’s Animated Program

JAKERS! THE ADVENTURES OF PIGGLEY 
WINKS  *  PBS 
MIKE YOUNG, EXECUTIVE PRODUCER
STEPHANIE GOUGEON, EXECUTIVE PRODUCER
LOUISA STRETTON, EXECUTIVE PRODUCER
BILL SCHULTZ, CO-EXECUTIVE PRODUCER
LIZ YOUNG, SUPERVISING PRODUCER
CARY SILVER, LINE PRODUCER
JOHN OVER, PRODUCER/DIRECTOR
KELLY WARD, DIRECTOR
SINDY MCKAY, HEAD WRITER
LARRY SWERDLOVE, WRITER
DENNIS HALEY, WRITER
MARCY BROWN, WRITER
JENNIFER YALE, WRITER
PETER GARCIA, WRITER
PAMELA HICKEY, WRITER
DENNYS MCCOY, WRITER


Outstanding Special Class Animated Program

THE BATMAN  *  KIDS WB! 
SANDER SCHWARTZ, EXECUTIVE PRODUCER
ALAN BURNETT, EXECUTIVE PRODUCER
DUANE CAPIZZI, SUPERVISING PRODUCER/STORY EDITOR
MICHAEL GOGUEN, SUPERVISING PRODUCER
JEFF MATSUDA, PRODUCER
LINDA M. STEINER, PRODUCER
GLEN MURAKAMI, PRODUCER
SEUNG EUN KIM, DIRECTOR
BRANDON VIETTI, DIRECTOR
SAM LIU, DIRECTOR
GINNY MCSWAIN, DIRECTOR


Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design

MARTHA  *  SYN 
JIM FENHAGEN, PRODUCTION DESIGNER
JOHN CASEY, PRODUCTION DESIGNER
ANDUIN HAVENS, ART DIRECTOR
PAM PETERSON, ART DIRECTOR
TAMARA DILWORTH, SET DECORATOR
AARON CARAMANIS, SET DECORATOR
MOLLY MAGUIRE, SET DECORATOR
JIM GARDNER, SET DECORATOR

SESAME STREET  *  PBS 
VICTOR DINAPOLI, PRODUCTION DESIGNER
LYNDON MOSSE, ART DIRECTOR
MIKE PANTUSO, ART DIRECTOR
PETE ORTIZ, ART DIRECTOR
NAT MONGIOI, SET DECORATOR
Outstanding Achievement in Art
Direction/Set Decoration/Scenic


Design For A Drama Series

AS THE WORLD TURNS  *  CBS 
PATRICK HOWE, PRODUCTION DESIGNER
TIM GOODMANSON, ART DIRECTOR
DENNIS DONEGAN, SET DECORATOR
CATHERINE MCKENNEY, SET DECORATOR
KAREN HLIPALA, SET DECORATOR
Outstanding Achievement for a


Casting Director For A Drama Series

GENERAL HOSPITAL  *  ABC

MARK TESCHNER, CASTING DIRECTOR


Outstanding Achievement in Single Camera Photography (Film or Electronic)

THE VICTORY GARDEN  *  PBS 
JOEL COBLENZ, DIRECTOR OF PHOTOGRAPHY


Outstanding Achievement in Costume Design/Styling

SESAME STREET  *  PBS 
BILL KELLARD, COSTUME DESIGNER/LIVE ACTORS
TERRY ROBERSON, COSTUME DESIGNER/LIVE ACTORS
VICTORIA ELLIS, COSTUME DESIGNER/MUPPETS
ROLLIN KREWSON, COSTUME DESIGNER/MUPPETS
SARAH LURASCHI, COSTUME DESIGNER/MUPPETS
CONNIE PETERSON, COSTUME DESIGNER/MUPPETS
JASON WEBER, COSTUME DESIGNER/MUPPETS
MICHELLE HICKEY, COSTUME DESIGNER/MUPPETS
ANDREA DETWILER, COSTUME DESIGNER/MUPPETS
POLLY SMITH, COSTUME DESIGNER/MUPPETS
JANE PIEN, COSTUME DESIGNER/MUPPETS
Outstanding Achievement in


Costume Design For A Drama Series

THE BOLD AND THE BEAUTIFUL  *  CBS 
BIRGIT MULLER, COSTUME DESIGNER


Outstanding Directing In A Talk Show

ELLEN DEGENERES SHOW, THE  *  SYN 
LENN GOODSIDE, DIRECTOR

Outstanding Directing In A Service Show

EASY ENTERTAINING WITH MICHAEL 
CHIARELLO  *  FOOD 
NATALIE GUSTAFSON, DIRECTOR


Outstanding Directing In A Children’s Series

ZOOM  *  PBS 
BOB COMISKEY, DIRECTOR


Outstanding Special Class Directing

79TH ANNUAL MACY’S THANKSGIVING 
DAY PARADE  *  NBC 
GARY HALVORSON, DIRECTOR

Outstanding Achievement in Single Camera Editing

STARTING OVER  *  SYN 
LEELLEN PATCHEN, EDITOR
STEVEN URRUTIA, EDITOR
KAREN SNYDER, EDITOR
BARRY ZETLIN, EDITOR
PEGGY TACHDJIAN, EDITOR
RAOUL ROSENBERG, EDITOR
MARIA VITAKIS, EDITOR
AARON M. LEWIS, EDITOR
JOE SHUGART, EDITOR
MELISSA PUENTE, EDITOR
MAC CAUDILL, EDITOR
MARC GROSSMAN, EDITOR
AREK HOPE, EDITOR
STEVE MELLON, EDITOR
JAMES GAVIN BEDFORD, EDITOR


Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing

SESAME STREET  *  PBS 
ROBERT J. EMERICK, SUPERVISING EDITOR
SELBERN NARBY, EDITOR
JOHN TIERNEY, EDITOR
CHRIS REINHART, EDITOR
Outstanding Achievement in


Multiple Camera Editing For A Drama Series

AS THE WORLD TURNS  *  CBS 
ROBERT MACKLER, EDITOR
MATTHEW GRIFFIN, EDITOR

Outstanding Achievement in Hairstyling

THE TYRA BANKS SHOW  *  SYN 
KIYAH WRIGHT, HAIRSTYLIST
THERESA BROADNAX, HAIRSTYLIST
Outstanding Achievement in


Hairstyling For A Drama Series

GENERAL HOSPITAL  *  ABC 
KIMBER L. ANDERSON, HEAD HAIRSTYLIST
JOE MATKE, HAIRSTYLIST
LINDA OSGOOD, HAIRSTYLIST
MICHAEL ANTON PROCKIW, HAIRSTYLIST
CURT S. DARLING, HAIRSTYLIST
ANZHELA ADZHIYAN, HAIRSTYLIST
JOANN ONORIO, HAIRSTYLIST


Outstanding Achievement in Lighting Direction

THE OPRAH WINFREY SHOW  *  SYN 
TARA DENISE, LIGHTING DIRECTOR
SEAN POST, LIGHTING DIRECTOR
Outstanding Achievement in


Lighting Direction For A Drama Series

AS THE WORLD TURNS  *  CBS 
DONNA LARSON, LIGHTING DESIGNER
NICHOLAS VARACALLI, LIGHTING DESIGNER
THE BOLD AND THE BEAUTIFUL  *  CBS 
RUDY HUNTER, LIGHTING DIRECTOR
LAURI MOORMAN, LIGHTING DIRECTOR

Outstanding Achievement in Main Title Design

ELLEN DEGENERES SHOW, THE  *  SYN 
LYNDA KAHN, TITLE DESIGNER
ELLEN KAHN, TITLE DESIGNER
ANNE BABIN, TITLE DESIGNER
ALISA BENFEY, GRAPHIC ARTIST


Outstanding Achievement in Makeup

THE VIEW  *  ABC 
EVE PEARL, MAKEUP ARTIST
REBECCA BORMAN, MAKEUP ARTIST
KAREN DUPICHE, MAKEUP ARTIST
ELENA GEORGE, MAKEUP ARTIST
LORI KLEIN, MAKEUP ARTIST
Outstanding Achievement in


Makeup For A Drama Series

THE YOUNG AND THE RESTLESS  *  CBS 
PATRICIA DENNEY, KEY MAKEUP ARTIST
ROBERT BOLGER, MAKEUP ARTIST
KATHY JONES, MAKEUP ARTIST
TAIA RED, MAKEUP ARTIST
RALPH WILCOX, MAKEUP ARTIST


Outstanding Achievement in Music Direction And Composition

SESAME STREET  *  PBS 
MIKE RENZI, MUSIC DIRECTOR
DAVE CONNER, MUSIC DIRECTOR
TONY GEISS, COMPOSER
DANNY EPSTEIN, COMPOSER


Outstanding Achievement in Music Direction And Composition For A Drama Series

THE YOUNG AND THE RESTLESS  *  CBS 
MIKE DOBSON, MUSIC SUPERVISOR
JACK ALLOCCO, COMPOSER
DAVID KURTZ, COMPOSER


Outstanding Original Song

THE YOUNG AND THE RESTLESS  *  CBS 
Song         Sunshine 
Title: 
MICHAEL KISUR, COMPOSER/LYRICIST
BRADLEY HATFIELD, COMPOSER


Outstanding Performer In A Children’s Series

SESAME STREET  *  PBS 
KEVIN CLASH AS ELMO


Outstanding Performer In A Children/Youth/Family Special

EDGE OF AMERICA  *  SHO 
JAMES MCDANIEL AS KENNY WILLIAMS

 

Outstanding Performer In An Animated Program

JAKERS! THE ADVENTURES OF PIGGLEY 
WINKS  *  PBS 
MAILE FLANAGAN AS PIGGLEY WINKS


Outstanding Game / Audience Participation Show

JEOPARDY!  *  SYN 
HARRY FRIEDMAN, EXECUTIVE PRODUCER/WRITER
LISA FINNERAN, SENIOR PRODUCER
ROCKY SCHMIDT, SENIOR PRODUCER
GARY JOHNSON, SENIOR PRODUCER/WRITER
KEVIN MCCARTHY, DIRECTOR
JOHN DUARTE, WRITER
KATHY EASTERLING, WRITER
MARK GABERMAN, WRITER
DEBBIE GRIFFIN, WRITER
MICHELE LOUD, WRITER
ANDREW SHEPARD PRICE, WRITER
JIM RHINE, WRITER
STEVE D. TAMERIUS, WRITER
BILLY WISSE, WRITER


Outstanding Children’s Series

ZOOM  *  PBS 
KATE TAYLOR, EXECUTIVE PRODUCER
KATHLEEN SHUGRUE, SENIOR PRODUCER
PAUL SERAFINI, SUPERVISING PRODUCER
MARCY GUNTHER, COORDINATING PRODUCER
MARISA WOLSKY, PRODUCER


Outstanding Children/Youth/Family Special

REALITY MATTERS: TEEN SEXUALITY  *  
DSC HLTH 
STACEY DEWITT, EXECUTIVE PRODUCER
COLLIN SIEDOR, EXECUTIVE PRODUCER/WRITER
CLARE ROY, PRODUCER
KAREN SAVAGE, PRODUCER/WRITER


Outstanding Service Show

30 MINUTE MEALS WITH RACHAEL RAY  * FOOD 
BOB TUSCHMAN, EXECUTIVE PRODUCER
MARK DISSIN, EXECUTIVE PRODUCER


Outstanding Special Class Special

2005 WALT DISNEY WORLD CHRISTMAS 
DAY PARADE  *  ABC 
ANDREW PERROTT, EXECUTIVE PRODUCER
JEFF PALMER, SUPERVISING PRODUCER
JOHN BEST, COORDINATING PRODUCER
PHILIP HACK, LINE PRODUCER
DARLENE PAPALINI, PRODUCER
KEVIN YOUNG, PRODUCER
GINA D. JONES, PRODUCER
RHONDA PARKER, PRODUCER
REGIS PHILBIN, CO-HOST
KELLY RIPA, CO-HOST
RYAN SEACREST, CO-HOST

 


Outstanding Achievement in Sound Editing – Live Action and Animation

THE BATMAN  *  KIDS WB! 
THOMAS SYSLO, SUPERVISING SOUND EDITOR
TIMOTHY BORQUEZ, M.P.S.E., SUPERVISING SOUND EDITOR
KEITH DICKENS, SOUND EDITOR
ERIK FOREMAN, SOUND EDITOR
JEFF HUTCHINS, SOUND EDITOR
DANIEL BENSHIMON, SOUND EDITOR
DOUG ANDORKA, SOUND EDITOR
ERIC FREEMAN, SOUND EDITOR
MARK KEATTS, SUPERVISING DIALOGUE/ADR EDITOR
MICHAEL GARCIA, DIALOGUE/ADR EDITOR
MARK KEEFER, DIALOGUE/ADR EDITOR
CHARLES SMITH, DIALOGUE/ADR EDITOR
MARK HOWLETT, SOUND EDITOR
Outstanding Achievement in Live &


Direct To Tape Sound Mixing

ELLEN DEGENERES SHOW, THE  *  SYN 
TERRY FOUNTAIN, PRODUCTION MIXER
BILLY SHERRY, SOUND EFFECTS MIXER

Outstanding Achievement in Live & Direct To Tape Sound Mixing For A Drama Series

PASSIONS  *  NBC 
BRUCE BOTTONE, PRODUCTION MIXER
ANTHONY DALFERES, PRODUCTION MIXER
WALTER NEW, RE-RECORDING MIXER
DANIEL BOSWORTH, RE-RECORDING MIXER
RICARDO ALVAREZ, BOOM OPERATOR
GREG FERRARA, BOOM OPERATOR
CAROL SILVERMAN, BOOM OPERATOR
AL TADDEO, BOOM OPERATOR

Outstanding Achievement in Sound Mixing – Live Action and Animation

SESAME STREET  *  PBS 
BLAKE NORTON, PRODCUTION MIXER
BOB SCHOTT, RE-RECORDING MIXER
JIM CZAK, RE-RECORDING MIXER
DICK MAITLAND, RE-RECORDING MIXER

Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control

THE OPRAH WINFREY SHOW  *  SYN 
ANNETTE DESHOTELS, TECHNICAL DIRECTOR
PATRICK RONDOU, ELECTRONIC CAMERA
RICHARD MORT, ELECTRONIC CAMERA
JOHN DICKINSON, ELECTRONIC CAMERA
JOE PAUSBACK, ELECTRONIC CAMERA
MARC CLAUSSEN, ELECTRONIC CAMERA
MICHAEL MAIER, ELECTRONIC CAMERA
JAMEL WARE, ELECTRONIC CAMERA
MICHAEL FREHE, ELECTRONIC CAMERA
MARTY MUZIK, ELECTRONIC CAMERA
WYNN GRIFFITHS, ELECTRONIC CAMERA
MIKE CLAY, ELECTRONIC CAMERA
CLARK GRAY, ELECTRONIC CAMERA
TOMMI SKINNER, ELECTRONIC CAMERA
WADE BOBBITT, SENIOR VIDEO
ROY OTAKE, VIDEO CONTROL


Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/
Video Control For A Drama Series

THE YOUNG AND THE RESTLESS  *  CBS 
TRACY LAWRENCE, TECHNICAL DIRECTOR
JOHN BROMBEREK, ELECTRONIC CAMERA
LUIS GODINEZ, JR., ELECTRONIC CAMERA
KAI KIM, ELECTRONIC CAMERA
DEAN LAMONT, ELECTRONIC CAMERA
ROBERT BOSIO, SENIOR VIDEO
SCHA JANI, SENIOR VIDEO


Outstanding Writing In A Children’s Series

SESAME STREET  *  PBS 
LOU BERGER, HEAD WRITER
JUDY FREUDBERG, HEAD WRITER
JOEY MAZZARINO, WRITER
CHRISTINE FERRARO, WRITER
BELINDA WARD, WRITER
MOLLY BOYLAN, WRITER
ANNIE EVANS, WRITER
TONY GEISS, WRITER
LUIS SANTEIRO, WRITER
EMILY KINGSLEY, WRITER
JOHN WEIDMAN, WRITER

Outstanding Special Class Writing

ELLEN DEGENERES SHOW, THE  *  SYN 
KAREN KILGARIFF, HEAD WRITER
KAREN ANDERSON, WRITER
DANNY BREEN, WRITER
MARGARET SMITH, WRITER
ALISON BALIAN, WRITER
DANNY CEBALLOS, WRITER
LIZ FELDMAN, WRITER
GREG FITZSIMMONS, WRITER
JILL KUSHNER, WRITER
ELLEN DEGENERES, WRITER


Outstanding Achievement in Video Content for Non-Traditional Delivery Platforms

LIVE 8 ON AOL  * AOL 
JON MILLER, EXECUTIVE PRODUCER
JIM BANKOFF, EXECUTIVE PRODUCER
KEVIN WALL, EXECUTIVE PRODUCER
BILL WILSON, PRODUCER
MICHAEL WOLFSON, PRODUCER

33rd ANNUAL DAYTIME EMMY AWARDS 
NETWORK TOTALS
PBS                                                 12
SYNDICATED                                   10
CBS                                                  9
ABC                                                  4
Food Network                                  2
Kids WB                                           2
NBC                                                 2
AOL                                                  1
Discovery Health                              1
SHOWTIME                                       1

   33rd ANNUAL DAYTIME EMMY AWARDS 
MULTIPLE WINNERS

                                  Sesame Street                                                7
Ellen DeGeneres Show, The                            4
The Young And The Restless                           4
As The World Turns                                         3
The Batman                                                     2
The Bold And The Beautiful                              2
General Hospital                                              2
Jakers! The Adventures of Piggley Winks        2
The Oprah Winfrey Show                                2
Zoom                                                               2